تور مجازی: دریاچه‌ مونو لیک

RSS

Powered By
teckshow.ir

تور مجازی: دریاچه‌ مونو لیک
نویسنده: نوید آرام

دریاچه‌ی مونولیک (Mono Lake)، حدود ۷۶۰۰۰۰ سال قبل در حوضچه‌ای کاملا مسدود، در ایالت کالیفرنیای امریکای کنونی به وجود آمد. دریاچه‌ای که به دلیل نبود مجرای خروجی به شدت نمکی و در نتیجه قلیایی شده و زیستگاه ۷-۴ تریلیون میگوی آب شور و میلیون‌ها مرغ آبی است که هم در دریا و هم در خشکی زندگی می‌کنند. پایین آمدن سطح آب دریاچه سبب نمایان شدن صخره‌هایی آهکی به نام توفا شده است. از این رو، مونولیک یکی از منحصربه‌فردترین دریاچه‌های دنیا به حساب می‌آید.

آنچه باید درباره مونو لیک بدانیم

دریاچه

این دریاچه در ارتفاع ۱۹۵۴ متری دریا قرار دارد؛ ۱۵۰ کیلومترمربع وسعت و ۴۳ متر عمق دارد. در دنیا، دریاچه‌های بسیاری با همین مشخصه‌ها وجود دارند، اما وجود صخره‌های آهکی در این دریاچه منحصربه‌فرد است. هر یک از این صخره‌ها به نوبه‌ی خود خاص و ویژه‌اند. این صخره‌ها بازمانده‌هایی از یک شهر باستانی‌اند یا صفی از دندان‌های اژدها که برای محافظت از شهر قدعلم کرده‌اند، کسی دقیقا نمی‌داند و همچون یک راز باقی مانده است.

دریاچه

اما راز نهان این صخره‌های شگفت‌انگیز چیزی فراتر از این خیال‌پردازی‌هاست. سال‌ها پیش، آب مورد نیاز لس‌آنجلس، از رودخانه‌های اطراف شهر تأمین می‌شد، در نتیجه آب دریاچه به شدت (حدود ۱۵ متر) پایین آمد و صخره‌هایی آهکی از آب بیرون زدند. کمیته‌ی دریاچه‌ی مونو لیک (the Mono Lake Committee) در سال ۱۹۷۸، به هدف محافظت از این دریاچه‌ی خارق‌العاده تشکیل شد.

دریاچه

در سال ۱۹۹۴، انجمن کنترل منابع آبی ایالت کالیفرنیا حکمی داد که به موجب آن سطح آب دریاچه باید تا ۱۹۴۸ متری سطح دریا بالا می‌آمد. پس از صدور این حکم، سطح دریاچه کم‌کم بالا آمد و شاید در آینده، باردیگر، این ستون‌های آهکی پر رمز و راز به زیر آب بروند.

تصویر پانوراما

Source:kojaro
::موضوع: سیر و سفر , ,
::برچسب ها: تور , مجازی , : , دریاچه‌ , مونو لیک ,
با تشکر از شما


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: